هفت نکته طلایی برای مصاحبه تلفنی

استخدام خود را بعد از مصاحبه تلفنی تضمین کنید

 قبل از اینکه هفت نکته کلیدی خود  را با شما به اشتراک بگذاریم، توجه شما را به موارد زیر جلب میکنیم:

  • اگر برای مصاحبه تلفنی با شما تماس گرفته شد مطمئن باشید که یه قدم از بقیه جلوتر هستید.
  • مشاهده رزومه شما توسط افراد متخصص شرکت مهمترین قسمت کار است که پس از آن برای مصاحبه تلفنی با شما تماس گرفته می شود.
  • توجه داشته باشید که معمولا اغلب شرکت ها پس از تماس عینا این جمله را به شما می گویند: آقا یا خانم عزیز از شرکت مثلاُ،ناسا تماس می گیرم شما برای ما رزومه ارسال کردید؛ سپس به شما آدرس داده و می گوید در روز و ساعت مقرر برای مصاحبه حضوری تشریف بیاورید.
  • تمرکز ما برروی شرکت هایی است که تعداد زیادی رزومه برای آن ها ارسال شده و حال آن ها از متقاضیان گلچین خواهند کرد (این بدان معنی است که آنجا شرایط خوب است). زمانی که با شما تماس گرفته شد یعنی زمان آن است که خودتان را آن هم از پشت تلفن نشان دهید؛ ( نگران نباشید) با این هفت نکته مشکلتان حل خواهد شد.
  • اول از همه قوی باشید، شما باید تحقیق کنید و خودتان را آماده کنید.

1- جزئیات را فراموش نکنید

اگر همزمان برای شرکت‎های مختلف رزومه فرستاده اید، معمولا زمانبندی‎ها را فراموش می کنید و مغز شما مانند یک ‎میکسر همه چیز را قاطی می کند، زمانی که با شما تماس گرفته شد شما با خودتان می گویید (این کیه زنگ زده اصلا مگه من برای اینا رزومه فرستادم ؟?)
یک ایده جالب برای غلبه بر این مشکل این است که یک فایل اکسل ایجاد کنید و یا حتی روی یه برگ کاغذ، ابتدا شما شرکت هایی که برایشان رزومه ارسال کردید را می نویسید. در مرحله بعد اضافه می‎کنید که کدام شرکت با شما مصاحبه تلفنی داشت و یا اینکه کدام شرکت شما را به مصاحبه حضوری دعوت کرد، چه سوالایی از شما پرسیدند آیا شما از آن شرکت خوشتان آمد؟ همه‎ی این‎ موارد را یادداشت کنید. با این کار می توانید پیشرفت کارهایتان را مشاهده کرده و خودتان و رزومه خود را ارزیابی کنید. جالب تر از همه زمانی که تلفن شما زنگ میخورد و شما فکر می کنید که مادر شماست یا … که یک دفعه متوجه می شوید که از همان شرکتی که خیلی دوست دارید در آن استخدام شوید با شما تماس گرفته اند.

2- در هر زمانی انتظار تماس تلفنی از طرف شرکت را داشته باشید (مانند یک ارتش تک نفره)

بعضی از شرکت ها به محض مشاهده رزومه شما بدون الویت بندی با شما تماس می گیرند (ببین چه قدر تو خوبی?) و این بسیار مهم است که شما درباره تمام شرکت هایی که رزومه خود را فرستاده اید تحقیق کنید، بنابراین شما از قبل موارد مهمی را درباره شرکت و کار شرکت متوجه شده اید.
اگر به طور غیر منتظره‎ای از طرف شرکت ها با شما تماس گرفته شد، این کاملا قابل قبول است که شما بگویید در حال حاضر سرم شلوغ است و بخواهید تا یک زمان دیگر را برای تماس با شما در نظر بگیرند.در هر حال اگه شما آماده بودید که با آن ها وارد مذاکره شوید، می توانید با دانش و درک خود در مورد شرکت مورد نظر و نقش شغلی که متقاضی آن هستید آن ها را غافلگیر کنید.

3-  لباس بسیارتاثیر گذار است

ممکن است خنده دار به نظر برسد، اما این یک ایده بسیار جالبی است که برای مصاحبه تلفنی درست مانند یک مصاحبه رو در رو لباس بپوشید (جدیداً با اسکایپ و واتس اپ و… تماس تصویری برقرار می کنند). این موضوع باعث می شود که شما در وضعیت ذهنی درستی برای مصاحبه قرار بگیرید و به شما یادآوری می کند که در طول تماس تلفنی حرفه‎ای عمل کنید?.
(منظورم این نیست که کت و شلوار بپوشید چون اصلا وقتش را ندارید) با این حال خیلی خوب است که احساس آرامش کنید و اعصابتان راحت باشد، اما پوشیدن شلوار راحتی هم فرد را از حال و هوای مصاحبه خارج می کند مثلا روی مبل دراز بکشید و صحبت کنید؛ این کار باعث می شود که موضوع را جدی نگیرید. باید طرف مصاحبه کننده را مجسم کرده و این احساس را داشته باشید که او از نزدیک با شما مصاحبه می کند.

4-  تحقیق کنید

در بخش های گذشته به خلاصه ای از اهمیت تحقیق کردن اشاره شد با این حال مهمترین نکته همین است. اگر می خواهید یک مصاحبه تلفنی موفق داشته باشید باید یک تحقیق درست و حسابی درباره شرکت مورد نظر انجام دهید.?
وب سایت شرکت جای خوبی برای شروع است، (سایت شرکت مورد نظر را درست وارسی کنید)، این کار ایده ای از عملکرد شرکت، سبک کاری آن و همچنین اطلاعاتی درباره مشتریان شرکت به شما می دهد. این هم ایده‎ خوبی است که در مورد رقبای شرکت تحقیق کنید و بفهمید که آنها چطورکار می کنند و کلا چه کاره هستند.
یک سوال متداول مصاحبه های تلفنی این است: یکی از رقبای شرکت و چگونگی تشابه آنها رو توصیف کنید.(با این سوال مطالب زیادی را درباره شما متوجه می شوند)

5- اخبار را دنبال کنید

ممکن است برخی از مصاحبه کننده ها از شما بپرسند که اخیرا در اخبار چه خبر بوده است و این موضوع چه تاثیری بر فعالیت شرکت آن ها دارد، همچنین این احتمال می رود که در رابطه با یک رویداد خاص در اخبار یا شاخص بورس از شما سوال کنند و چه بسا انتظار داشته باشند که شما تاثیر آن بر فعالیت های شرکت را نیز بگویید.
به این ترتیب داشتن ایده ای واضح از وقایع روز و تجزیه و تحلیل رابطه آنها با شرکت مورد نظر مهم است. منظورم این نیست که از صبح تا شب فقط اخبار را دنبال کنید اما برای اطلاع از اوضاع و احوال باید هر از چند گاهی اخبار را رصد کنید.

6- سوال بپرسید

در پایان مصاحبه تلفنی، فرد دوست داشتنی مصاحبه کننده از شما می پرسد که آیا سوالی دارید؟این ایده‎‏ی خوبی است که یکی دو سوال آماده کرده باشید که به طرف مقابل نشان دهید که به شرکت آن ها علاقه دارید و درباره آن تحقیق کردید.
ممکن است بخواهید در رابطه با نقش کاری شما در شرکت و کار های روزانه ای که به شما محول می شود سوال کنید، یکی دیگر از سوال های متداول مراحل بعدی روند استخدام است. اگر سوالی نپرسید بهتر از این است که یک سوال مسخره بپرسید. پس یادتان باشد که :

تا مرد سخن نگفته باش
عيب و هنرش نهفته باشد

7- تمرین کنید

آخرین نکته ما ساده است : تمرین، تمرین، تمرین.
بهترین راه برای بهتر کردن مهارتِ مصاحبه تلفنی این است که با دوستان و یا اعضای خانواده خود تمرین کنید (این موضوع در تمام موارد زندگی صدق می کند). البته یک روش فوق العاده دیگر هم داریم که تنها به شما ?(الیت ها) می گوییم. لباس مناسب خود را بپوشید، جلوی آینه بروید و با خودتان صحبت کنید. با این کار متوجه می شوید طرف مقابل شما را چطور می بیند. به علاوه خود مصاحبه تلفنی هم بسیار کمک کننده است؛ حتی بعد از این که یک مصاحبه را خراب کردید تجربه هایی بدست می آورید که در مصاحبه های بعدی به شما کمک می کنند. با این همه با تمرین بیشتر، متوجه بهبود عملکرد و پیشرفت چشمگیری خواهید شد.