بهترین سوالاتی که در فرآیند مصاحبه می توان پرسید

چگونه بهترین فرد را برای کسب و کار خود انتخاب کنید

زمانی که شما در حال مصاحبه با یک جویای کار هستید، باید این توانایی را داشته باشید تا در کمترین زمان بیشترین شناخت را از فرد داوطلب کسب کنید. با طرح سوالات مناسب شما این فرصت را خواهید داشت تا به اندازه کافی داوطلب خود را به چالش بکشید تا بتوانید با اطمینان بیشتر فرد مناسب برای موقعیت شغلی خود را انتخاب کنید. پس بنابراین، در فرآیند مصاحبه نه تنها به یک دیدگاه روشن‌تر از مهارت‌ها و تجربیات آنها خواهید رسید، بلکه مهارت‌های کلامی، توانایی حل مساله و قدرت تصمیم گیری آن ها را نیز ارزیابی خواهید کرد.

بهترین راه برای ارزیابی تناسب مهارت ها و سطح فرهنگی یک داوطلب با موقعیت شغلی و فرهنگ سازمانی محیط کاری شما، پرسیدن سوالاتی است که مختص شرکت یا شغل شما است. همچنین طرح سوالات کلی‌تری که به داوطلب این فرصت را می‌دهد تا رفتار شخصیتی و توانایی مدیریت بحران در شرایط سخت را بروز دهد می تواند برای تصمیم گیری شما راهگشا باشد.

پس در ادامه این مقاله برخی از بهترین سوالات عمومی که برای ارزیابی توانایی فرد جویای کار می توانید مطرح کنید را با هم بررسی خواهیم کرد.

  • به کدام دستاورد شغلی خود در گذشته افتخار می کنید؟

علاوه بر اینکه باید توجه داشته باشید که فردی را استخدام کنید که بتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد، همچنین مهم است که آن فرد به کار خود افتخار کند. با مطرح کردن سوالاتی در مورد دستاوردهای شغلی داوطلب، شما این فرصت را فراهم میکنید تا فرد بتواند یک تجربه موفق خود را با شما به اشتراک گذارد. این کار همچنین به شما کمک می‌کند تا بتوانید نوع کاری که باعث می‌شود آن‌ها به یک حس رضایتمندی از خود برسند را دریابید. براین اساس شما در خواهید یافت که فرد داوطلب با موقعیت شغلی شما تا چه میزان هم راستا است .

  •  آیا مطلبی وجود دارد که در رزومه ننوشته اید و تمایل داشته باشید در موردش صحبت کنیم؟

جویندگان کار معمولا رزومه خود را با دقت تکمیل می کنند تا بهترین چکیده ای از تجربیات حرفه‌ای خود را ارائه کنند، اما شما نمی‌توانید همه ویژگی های یک داوطلب را از آنچه که روی کاغذ نوشته‌ است متوجه شوید . این سوال به صورت هدفمند مبهم است و به مصاحبه شوندگان این امکان را می‌دهد که تصمیم بگیرند آیا می‌خواهند مواردی دیگر مرتبط با پیشینه شغلی خود را با شما به اشتراک بگذارند یا خیر. آن‌ها ممکن است بخواهند که در مورد تجربه یک کار داوطلبانه خود در گذشته با شما صحبت کنند. یا حتی نکاتی در مورد فرصت‌های مطالعاتی در سفر به کشورهای مختلف جهان یا سایر تجربه های خود را با شما به اشتراک گذارند. روشی که آن‌ها برای پاسخ دادن به این سوال انتخاب می‌کنند و همچنین نحوه بیان کردن این موضوع با شما، می‌تواند اطلاعات زیادی را در مورد داوطلب به شما بدهد.

  •  چه چیزی باعث شد که شما برای این موقعیت شغلی درخواست دهید؟

طرح این سوال به عنوان یک امتیاز برای شما محسوب می شود تا بتوانید بفهمید که داوطلب شغلی شما چقدر در مورد کسب و کار شما تحقیق کرده و با آن آشنایی دارد. همچنین این سوال دید بهتری در مورد اینکه فرد جویای کار به دنبال تحقق چه خواسته ها و نیازهایی از این موقعیت شغلی است به شما خواهد داد. هنگام پاسخ دادن به این سوال، به دقت به جزئیاتی که فرد در مورد سازمان یا کسب و کار شما بیان می کند توجه کنید. همچنین به دقت به مواردی که داوطلب در مورد کار شما توضیح می دهد، اما ممکن است در واقعیت در مورد شما وجود نداشته باشد توجه کنید. این موارد خواسته های فرد مورد نظر از استخدام در این موقعیت شغلی است که ممکن است حتی با برخی از اهداف شما در واقعیت منطبق نباشد.
طرح این پرسش یکی از بهترین سوالات مصاحبه است که می تواند نشان دهد که داوطلب شما تا چه میزان به توصیفات شغلی درج شده در آگهی دقت کرده است و همچنین به آن‌ها این شانس را می‌دهد که دلایلی را که احساس می کنند برای این شغل مناسب هستند را بیان کنند.

  •  بارزترین نقاط ضعف شما چیست؟

این سوال یکی از محبوب‌ترین سوالات مصاحبه است که به شما کمک می‌کند به سرعت چیزهای زیادی را در مورد یک داوطلب به دست بیاورید. این سوال شما را قادر می‌سازد که سه چیز را استنتاج کنید:

✔️ این که نقاط ضعف داوطلب ممکن است با الزامات شغلی شما در تعارض باشد و یا حتی باعث شود که نتوانند از توانایی های خود برای انجام مناسب آن کار استفاده کنند.

✔️ این که داوطلب شما به اندازه کافی از نقاط ضعف خود آگاهی دارد بدون اینکه بخواهد مدت زمان زیادی را صرف فکر کردن کند.

✔️ چگونه یک داوطلب می تواند نقاط ضعف خود را برطرف کند.

  •  بارزترین نقاط قوت شما چیست؟

مانند پرداختن به نقاط ضعف، هنگامی که یک داوطلب در مورد نقاط قوت خود صحبت می‎کند، در واقع به نوعی سطح خودآگاهی و فروتنی خود را نشان می‌دهد. این امر همچنین به داوطلب فرصت می دهد تا در مورد این که چگونه ویژگی‌های شخصیتی و توانایی هایش با نیازمندی های شغلی شما همسویی دارد توضیح دهد و حتی نشان دهد که فرد چگونه از نقاط قوت خود در راستای تحقق اهداف شما بهره خواهد گرفت.

  •  درباره یک چالش کاری و اینکه چطور بر آن غلبه کردید بگویید.

هر فرد ممکن است شرایط چالش برانگیزی را در محل کار خود تجربه کرده‌ باشد و اغلب در این لحظات است که افراد حرفه‌ای‌ بیش از همه رشد می‎کنند. این پرسش به داوطلب شما این امکان را می دهد تا در مورد نحوه عملکردش در شرایط بحرانی صحبت کند و همچنین مهارت‌های حل مساله و توانایی مدیریت استرس خود را مورد بحث قرار دهد.

  • چرا شغل قبلی خود را ترک کردید؟

زمانی که این سوال را مطرح می کنید با دقت به اینکه داوطلب شما چگونه شغل پیشین خود را توصیف می‎کند توجه کنید. این مهم است که دقت کنید که آیا آن‌ها بر روی جنبه‌های منفی تمرکز می‎کنند یا با امید به آینده ای بهتر در جهت مثبت صحبت می‎کنند. توانایی داوطلب شما در حفظ احترام کارفرما و محل کارقبلی، بیانگر ادب و رفتار حرفه‌ای آنها است که دو ویژگی اساسی در هر نقشی هستند.