چگونه علاقه داشتن به شغلتان شما را موفق می کند؟

دیدگاه استیو جابز در رابطه با موفقیت شغلی

استیو جابز در مقابل کلاس فارغ التحصیلی دانشگاه استنفورد در سال 2005 ایستاد و گفت: “تنها راه برای انجام کارهای بزرگ عشق ورزیدن به کارهایی است که انجام می‎دهید.” اما چگونه لذت بردن از کار، واقعاً به موفقیت در محیط کار منجر می‎شود؟ خوشحال بودن در محل کار و دوست داشتن کاری که انجام می‎دهید باعث افزایش بهره‎وری کلی و تقویت عملکرد شما خواهد بود. افرادی که از کار خود لذت می برند احتمال بیشتری دارد که بتوانند خوشبین و با انگیزه باشند، سریعتر یاد بگیرند، اشتباهات کمتری داشته باشند و تصمیمات شغلی بهتری را اتخاذ کنند.

مثبت بودن با موفقیت رابطه مستقیم دارد

به گفته میهالی سیکسنتمیهلی (Mihaly Csikszentmihalyi)، روانشناس برجسته مجارستانی، توانایی لذت بردن از کارتان عامل اصلی ورود شما به وضعیت در حال جریان است.
جریان : تجربه کردن حسی شبیه به زمانی که”ذهن شما تمرکز بسیار بالایی دارد”. احساس میکنید کاملاً متمرکز و خلاق هستید و ایده ها آزادانه جریان می یابند.
این بدان معنی است که هر بار که به شما وظیفه ای داده می شود و شما احساس منفی نسبت به آن وظیفه پیدا می‎کنید، این طرز فکر در آن زمان، انجام کار را برای شما سخت‎تر می‎کند. انجام کارهایی که دوست دارید انرژی بخش است و یک حلقه بازخورد مثبت ایجاد می‌کند که باعث ایجاد بهره وری است. اشتیاق شما به کار باعث می شود تا انرژی بیشتری پیدا کنید و برعکس انرژی بیشتری برای رسیدن به موفقیت به شما می‌دهد. این ترفند به شما یاد می‎دهد که چگونه بتوانید حتی به کارهای خسته‎کننده هم علاقه‎مند شوید. سیکسنتمیهلی فهمید که وقتی یک کار را با یک ذهنیت مثبت انجام می‎دهید و همینطور به اتفاق‎های مثبت بعد از اتمام آن فکر می‎کنید، آن کار به احتمال زیاد در یک جریان مداوم و متمرکز پیش می‎رود. داشتن این حالت ذهنی به این معنی است که شما کاملاً متمرکز و شیفته کار خود می‎شوید، دقیقا مثل زمانی که مشغول انجام کاری هستید که واقعاً از آن لذت می برید. اینکه بتوانید خود را به طور کامل وقف کارتان کنید، باعث می‎شود تا بهره‎وری و دانش بیشتری کسب کنید و شما را به سوی موفقیت در کار پیش می‎برد. انجام کارهایی که از آنها به اندازه کافی لذت نمی‎برید سخت است، چه برسد به اینکه بخواهید در این زمینه بهترین شوید. بدون اشتیاق و انگیزه، طبیعی نیستید. افراد نسبت به کارهایی که طبیعی‎تر به نظر می‎رسند، اعتماد بیشتری دارند. کارهای طبیعی چیزهایی شبیه به نوشتن یک ایمیل، صحبت برای گروه بزرگی از افراد و یا حتی ساختن یک فایل ارائه است. برای پیدا کردن مسیر و ایجاد اعتماد به نفس از یک ذهنیت مثبت استفاده کنید. اگر با کاری که در حال انجام آن هستید، احساس اطمینان و امنیت می‎کنید، می‎توانید آن را با حداکثر توانتان انجام دهید. بدون داشتن این ذهنیت کلی مثبت، اعتماد به نفسی وجود ندارد و می‎تواند منجر به حدس و گمان شما در مورد ناکارآمدیتان شود. شور و شوق نه تنها باعث لذت بردن شما از کارتان می‎شود بلکه به شما کمک میکند تا بتوانید موانع محیط کار را از سر راه بردارید. هر وقت که در جاده شک و تردید در توانایی‎های خود قرار می‎گیرید، تأثیرات مثبت کارهایی که انجام می دهید را به یاد آورید. این پایداری منجر به کار با کیفیت‌تری خواهد شد که باعث ارتقا شما می‎شود و شما را به هدف بعدی تان نزدیکتر می‎کند. از شوق و انگیزه به عنوان سوخت در ایست بازرسی بعدی خود در جاده موفقیت استفاده کنید.

داشتن اشتیاق برای انجام کارهای روزمره

داشتن یک نگرش مثبت کلی در حین انجام کارها و وظایف خسته‎‎کننده ممکن است دشوار به نظر برسد. برای تغییر طرز تفکرتان، باید عملکردتان را نیز تغییر دهید. اهمیت خود را در تلاش‎هایتان بیابید. با چشم انداز سازمان خود زندگی کنید. با همکاران خود کار کنید و به نوبه خود مشوق اتفاقات و تغییرات مثبت باشید و از این طریق یک قدم به موفقیت نزدیکتر شوید. هر شرکت یا سازمانی مأموریت یا چشم اندازی کلی دارد که برای دستیابی به آن تلاش می‎کند. این ماموریت می‌تواند فراهم کردن لباس برای بی‎خانمان‎ها یا شاد کردن مشتریان سازمان باشد، که ضمن کم‌کردن هزینه‎های سازمان و یا پر رنگ نشان دادن اهمیت شما با تلاشتان در جهت اهداف مشترک سازمان، باعث موفقیت شما می‌شود. با ترسیم نقشتان در تصویر بزرگ سازمان و تحقق ارزش‎ها، مثبت اندیشی و اشتیاق به طور طبیعی ظاهر می‎شوند. با تجسم تصویرتان در این قسمت و پی بردن به ارزش واقعیتان، مثبت اندیشی و انگیزه به طور طبیعی در شما ظاهر می‎شود. به نظر پاول کییفه علاوه بر پی بردن به ارزش‎های خود، شناخت توانایی‎های تیم نیز بسیار مهم است. آقای پاول کییفه استادیار روانشناسی در کالج یل ناس سنگاپور می‌گوید ” کارکردن با همکارانتان به شما در افزایش علاقه به کار و ایجاد انگیزه کمک می‎کند. در مطالعه‌ای که توسط پاول کییفه انجام شد، مشخص گردید افرادی که شریک زندگی دارند، علاقه بیشتری به کار داشته و تمایل بیشتری برای پیشرفت دارند. به عبارت دیگر، از همکارانتان برای ایجاد انگیزه استفاده نمایید. از تکنیک‌های طوفان مغزی، مشارکت، بحث و گفتگو استفاده کنید تا علاقه و انگیزه خود را به کار ایجاد کنید. همانطور که با محل کار و همکارانتان ارتباط بیشتری پیدا می‌کنید، با سوال پرسیدن از خود شروع کنید و اطرافیانتان را در جهت ایجاد تغییرات مثبت تشویق کنید. “برای بهتر کردن کار، چه می‌توانم انجام دهم؟” غوطه ور شدن در کار به پرورش اشتیاق شما برای انجام وظایفتان کمک می‌کند. این اشتیاق را در بالاترین مسئولیت شخصی برای موفقیت شرکتتان اضافه کنید. اشتغال شما همراه با رضایت شغلیتان بسیار افزایش می‌یابد. طرز فکر شما هنگام کار بسیار مهم است. از فوایدی که برای خود ایجاد می‎کنید آگاه باشید و مثبت فکر کنید. به نوبه خود، کار نیز لذت بخش‎تر و آسان‎تر خواهد شد تا بتوانید در مسیر موفقیت ثابت قدم شوید. درک رفتارهای انسانی می‌تواند با ارزش‌تر از مسائل اساسی روانشناسی باشد. این تقریبا یک مؤلفه اساسی برای هر تجارت و سازمانی است.